Artykuły
Kategorie

W sobotę 20 lipca 2019 r. odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Prezentacji Folklorystycznych „Lato w Mojdach 2019”. Przegląd odbywa się od roku 1995 i w tym roku stuknęło mu ćwierćwiecze, bo była to 25 edycja.

 

W 1995 roku w naszej gminie gościł zespół folklorystyczny z Francji, który oczywiście chciał się zaprezentować, ale nie za bardzo było gdzie. Wtedy zrodził się pomysł zorganizowania festynu. Sołtys wsi Mojdy zaproponował, żeby imprezę zorganizować na jego plaży położonej nad jeziorem Wulpińskim. Urok tego pięknego miejsca, bardzo ciepłe przyjęcie publiczności sprawiły, że na jednej edycji się nie skończyło i trwa do dzisiaj. Od pierwszej edycji jest też ta sama nazwa, dlatego często pada pytanie- dlaczego Lato w Mojdach a nie w Majdach- otóż jak zaczynaliśmy urzędowa nazwa wsi brzmiała Mojdy, dopiero na przełomie wieków została zmieniona.

 

Lata 90-te to był rozkwit tej imprezy, już od drugiej edycji trwała od piątku do niedzieli, przyciągała tłumy widzów liczone w tysiącach, później była dwudniowa- obecna formuła jednodniowa jest dopiero od kilku lat, kiedy też zmieniła się lokalizacja na stadion sportowy w Majdach. Przełomem w organizacji było nawiązanie w roku 1997 współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Warmia”, która organizuje od 1996 roku „Olsztyńskie Dni Folkloru” i od tej pory zapraszamy do Majd zespoły ze wszystkich kontynentów- nie gościliśmy tylko grupy z Antarktydy- ale kto wie? Wtedy też rozszerzyła się nazwa o Międzynarodowe Prezentacje Folklorystyczne. Przez ponad 20 lat podziwialiśmy około 100 zespołów, rzadko się powtarzały grupy z tego samego kraju. Dzięki tym występom można było zwiedzić cały świat, poznać kulturę wielu narodów bez konieczności wyjazdów- wystarczyło przyjechać co roku do Majd.

 

Tegoroczny festyn uroczyście otworzyli Wójt Gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz, Sołtys wsi Majdy- Kręsk Antoni Gromadzki wraz z członkami Rady Sołeckiej Ewą Brodowską i Romanem Klawikowskim orazDyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie Witoldem Lubowieckim. Była okazja powspominać ciekawe wątki z historii tej imprezy- a jest co wspominać.

Pierwszą gwiazdą był zespół „SVETLINA” z Bułgarii. Powstał on w 1940 roku w Sofii. Sztuka folklorystyczna zespołu zachowuje tożsamość bułgarskiej muzyki, tańca i stroju. Repertuar zawiera tańce wszystkich regionów kraju, które są wykonywane w typowych strojach. Zespół jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych, ma na swoim koncie wiele koncertów w Bułgarii i innych krajach np. Belgii, Portugalii, Grecji, Rumunii, Szwecji, Węgrzech, Anglii, Hiszpanii i wielu innych. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Georgi Pankov. Muzyka bułgarska jest zbliżona do bałkańskiej, tak dobrze przyjmowanej w naszym kraju, bogactwo strojów, charakterystyczna żywiołowa muzyka dopełniły atrakcyjność tego występu.

Kolejną gwiazdą na naszej scenie był zespół „RITMOS Y RAICES PANAMEÑAS” z Panamy. Jest niezależną organizacją folklorystyczną istniejącą od 1985 roku. Jego głównymi celami są ogólnokrajowa i międzynarodowa promocja tańców, kostiumów i muzyki każdego z regionów tworzących bogaty folklor panamski. Zespół brał udział w wielu festiwalach, na których zdobywał wiele nagród. Odwiedził takie kraje jak: Hiszpania, Kolumbia, Portugalia, Rosja, Belgia, Anglia, Niemcy, USA, Grecja, Polska (2015), Peru, Meksyk, Włochy i wiele innych. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Edgar Alexis Villaverde. Zespól porwał widzów pięknym dynamicznym koncertem, egzotyczną urodą południowoamerykańską, pięknymi strojami i folklorem dla nas bardzo egzotycznym ale trafiającym do gustu słuchających. Nagrodzono zespół gromkimi brawami, publiczność wymusiła na zespole bis.

Po tych wspaniałych przeżyciach artystycznych nastąpił czas na relaks a scena została oddana naszym najmłodszym widzom, których bawiły- pszczoła i osa z grupy „Odjazdowe imprezy” Alicji Tomaszewskiej. Zabawa była przednia nie tylko dla najmłodszych, ale także dla rodziców i dziadków.

Tradycją od wielu lat jest zapraszanie przez nas wykonawców, których twórczość jest adresowana do młodszych pokoleń i co ważne naszych rodzimych wykonawców. W tym roku zaprosiliśmy grupę „SOLID ROCK” z Olsztynka. Nazwa zespołu zaczerpnięta jest z tytułu płyty zespołu Dire Straits, bo tylko utwory tej grupy są w ich repertuarze, początkowego okresu, czyli pierwszych trzech płyt. Któż nie zna takich przebojów jak: Sultans of Swings, Colling Elvis, Walk of Live, Money for Nothing...- wszystkie je usłyszeliśmy w brawurowym wykonaniu grupy, która została bardzo ciepło przyjęta- publiczność nie wypuściła zespołu oczywiście bez bisów.

Ostatnim punktem festynu była tradycyjna „Zabawa pod gwiazdami”- nieodłączny punkt od pierwszej edycji. W Majdach jest tak, że część przychodzi na występy zespołów, a inni tylko na zabawę. Cieszy nas, że w tym roku zauważyliśmy wzrost ilości widzów w porównaniu z latami poprzednimi, mimo upału, który zabrał nam część publiczności nad jeziora.

Jubileuszowe „Lato w Mojdach” przeszło już do historii, my już zapraszamy na kolejne nowe ćwierćwiecze z ta wspaniałą mającą swoją tradycję i ducha imprezą.

 

PLAKAT LATO w MOJDACH 2019 na strone

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM