Ubiegły weekend w Stawigudzie był bardzo kolorowy i rozśpiewany. Na te dwa dni zjechało się do nas ponad 600 osób - a to za sprawą XVI Warmińskiego Przeglądu Chórów i Zespołów Śpiewaczych "Kurlantka 2018".

Odbywa się on od roku 2003 tradycyjnie w hali sportowej w Stawigudzie. Regulamin dopuszcza rózne formy muzycznej aktywności: zespoły śpiewacze, kapele ludowe, chóry wilogłosowe, zespoły pieśni i tańca i inne formy zbiorowego muzykowania. Jedynymi wymogami jakie zespoły musza spełnić to ilość osób w zespole, która nie może być mniejsza niż 6 osób i drugie- każdy zespół musi wykonać jeden utwór warmiński- czyli jak nazwa przeglądu mówi "kurlantkę".

Przegląd rozpoczął się w sobotę o godzinie 10.00, a uroczystego otwarcia dokonała  Wójt Gminy Stawiguda Irena Derdoń i Przewodniczący Rady Gminy  Grzegorz Wieczorek. Od kilku lat każdy występujący zespół otrzymuje statuetkę , którą jest rzeźba w drewnie wykonana przez naszego miejscowego rzeźbiarza Stanisława Śnieżkę - w tym roku przedstawiała instrument nierozłacznie kojarzący się z zespołami ludowymi- kontrabas. Pierwsza statuetka trafiła na ręce pani Mai Kwiatkowskiej- redaktor Radia Olsztyn, za kilkunastoletnie propagowanie naszego przeglądu poprzez emisję materiału muzycznego w programie "Raz na ludowo".

Miłym akcentem był występ zespołu, który jako jedyny nie musiał spełnić wymogu zaśpiewania pieśni warmińskiej, gdyż przyjechali do nas z Morawicy- gminy graniczącej z Kielcami. Jest to jedna z pierwszych gmin, z którymi ponad 20 lat temu Stawiguda podpisałaumowę partnerską. Zespół Pieśni Tańca "Morawica" przyjechał na zaproszenie władz naszej gminy. W pięknych strojach swojego regionu wykonał układ taneczno- muzyczno- wokalny "Suita Świętokrzyska".

W tegorocznej edycji wzięło udział aż 36 zespołów, niestety wszystkie, które chiały się zaprezentować ,ze względów technicznych nie mogły wystąpić, musieliśmy odmówić 10 zespołom za co przepraszamy. Przypominamy, że jedynym kryterium przyjęcia grupy jest termin zgłoszenia, przysłanie zgłoszenia w terminie regulaminowym nie daje gwarancji uczestnictwa. Jak zwykle koncert za sprawą udziału zespołów prezentujących różne style muzyczne mógł zadowolić każdego i mimo, że przesłuchania trwaja dziennie 5 godzin nikt się nie nudził. Martwi trochę małe zainteresowanie tego rodzaju muzyką ze strony mieszkańców . Cieszy natomiast ilość zespołów, które wystąpiły poraz pierwszy, większość z nich powstała kilka lat temu, co utwierdza w przekonaniu, że radość ze wspólnego muzykowania jest dalej w modzie i zainteresowanie się zwiększa a nie zmniejsza. Reasumując to wszystko, patrzymy optymistycznie w przyszłość, jeżeli chodzi o nasz przegląd.

Popularność przeglądu bierze się z tego , co podkreślało wielu uczestników z rodzinnej, przyjaznej atmosfery panującej u nas. Fakt, że zespoły nie są oceniane przez jury powoduje, że nikt nie traktuje współuczestników jako potencjalnych konkurentów ale  dobrych znajomych. Wspaniała pogoda sprawia, że część wykonawców spędza czas na świeżym powietrzu, spaceruje po ulicach Stawigudy w swoich kolorowych, luudowych strojach- jednym słowem pnuje sielska , miła, rodzinna atmosfera. Wszyscy chwalą bardzo smaczne domowe obiady. Osobiście nie znam żadnego tego typu przeglądu , gdzie organizatorzy fundują taki rodzaj poczęstunku. Jest to możliwe dzięki współpracy z ZS-P w Stawigudzie , gdzie w stołówkach szkolnych panie przyjmują naszych gości. Jest to wystawne przyjęcie- ale koszty 2 daniowego obiadu oscylują w granicach 2- 3 złotych. Gdybyśmy zamówili catering, bądź danie z grilla wtedy koszty by wzrosły do kilkunastu złotych za jedna porcję.

Kończąc chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do sukcesu naszej imprezy. Głównym sponsorem jest Gmina Stawiguda, swój wkład pracy wnosza pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z budynku A i B w Stawigudzie, akustykom, pracownikom Gminy Stawiguda, Wiesławowi Śnieżce i wszystkim wykonawcom, bo bez nich nie byłoby naszej kurlantki.

plakat kurlantka 2018 A3 do mediow