Artykuły
Kategorie

W dniach 17- 18 maja 2014 roku odbył się XII Warmińskim Przeglądem Chórów i Zespołów Śpiewaczych „KURLANTKA 2014” w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Stawigudzie.

 

Przegląd zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie na polu amatorskiego ruchu muzycznego naszego regionu. Przyjęta formuła, że podczas jednej imprezy występują chóry wielogłosowe, zespoły śpiewacze, folklorystyczne i kapele ludowe przyczynia się do atrakcyjności przedsięwzięcia. Głównym założeniem przeglądu jest propagowanie muzyki związanej z naszym regionem, każdy zespół musi wykonać chociaż jedną piosenkę warmińską, czyli- kurlantkę. Różnorodność muzyczna, kolorowe stroje, niesamowita rodzinna atmosfera to najważniejsze jego atuty. Od kilku lat liczba zgłoszeń przekracza 30 zespołów, dlatego ze względów organizacyjnych jesteśmy zmuszeni odmawiać wielu grupom. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie byliśmy zmuszeni do rozłożenia przesłuchań na dwa dni, podobnie jest w tym roku. Założenia organizacyjne zakładają udział maksymalnie 30 zespołów- w tym roku otrzymaliśmy dużo ponad 40 zgłoszeń i ostatecznie zakwalifikowaliśmy większą liczbę 37 wykonawców- ponad 550 osób, jednak wiele zespołów ze względów organizacyjnych na naszej kurlantce w tym roku nie wystąpi. Tak duże zainteresowanie pokazuje, że nasza "Kurlantka" staje się znaną marką w regionie. Oprócz pieśni warmińskiej, od ubiegłorocznej edycji wprowadziliśmy dla wszystkich chętnych możliwość prezentacji stworzonych przez siebie własnych kurlantek- większość zespołów planuje wykonać swoje pieśni .

 

Kurlantka rozpoczęła się w sobotę o godzinie 10:00 uroczystym otwarciem, po którym odbędzie się sobotnia część przesłuchań- podobnie będzie w niedzielę. Około godziny 15:00 zapraszamy na koncert gwiazdy przeglądu- a jest nią w tym roku grupa „Babsztyl”- zespół kilka lat temu wydał ciekawą płytę ”Stoji łoset kele drogi” z własnymi interpretacjami testów warmińskich, które usłyszymy podczas koncertów w sobotę i niedzielę. Każdy zespół otrzymuje statuetkę – a jest nią w tym roku rzeźba warmianki.

 

plakat kurlantka 2014 A41

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM