Artykuły
Kategorie

Chcielibyśmy zapoznać Państwa ze szczegółami organizowanej przez nas cyklicznej imprezy licząc, że zainteresujemy wszystkich naszą ofertą.W bardzo szerokiej ofercie Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie znajdziemy przedsięwzięcia z prawie wszystkich dziedzin sztuki, a mianowicie : muzyka (Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Kurlantka”, Stawigudzkie Spotkania Wokalne „Kamerton”), teatr ( Festiwal Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”, Przegląd Grup Kolędujących „Rogole”), taniec (Wojewódzki Turniej Tańca Nowoczesnego „Warmia Power”), plastyka (wystawa Amatorskiej Twórczości Artystycznej „WATA”, Otwarty Konkurs Plastyczny „Kalendarz GOK”), poezja ( Jesienne Spotkania z Poezją , tomik wierszy- „Ulepione z wiatru i snu”), imprezy plenerowe (Festyn Gminny „Stawigudiada”, Międzynarodowe Prezentacje Folklorystyczne „Lato w Mojdach”), żeby tego było mało 3 lata temu zapoczątkowaliśmy coś , czego próżno szukać w ofercie domów kultury- przegląd muzyki sakralnej, który nosi nazwę Stawigudzki Festiwal Muzyki Sakralnej.Jego odmiennością jest to, że co roku odbywa się w innym miejscu. Na terenie naszej gminy istnieje 5 parafii (Bartąg, Dorotowo, Gryźliny, Stawiguda i Pluski), każda posiada swój kościół – tak się złożyło, że każdy z nich jest inny- najstarsze to kościoły w Bartągu i Gryźlinach, z okresu międzywojennego jest w Stawigudzie, a w latach 90-tych ubiegłego wieku zbudowano w Pluskach i Dorotowie. Założeniem programowym jest promowanie muzyki sakralnej wśród chórów amatorskich i takie właśnie biorą udział w festiwalu. Innym założeniem jest kameralność festiwalu, dlatego ilość wykonawców można policzyć na palcach jednej ręki. Na każdym festiwalu występuje wykonawca profesjonalny, czyli gwiazda. W pierwszej edycji swój wspaniały koncert dał chór „Proforma” z Olsztyna pod dyrekcją prof. Marcina Wawruka- pierwszy festiwal odbył się w Kościele św. Jakuba Apostoła w Stawigudzie dnia 16.06.2013 roku.Data drugiej edycji festiwalu edycji naszego festiwalu była związana z przypadającym na koniec sierpnia odpustem w parafii św. Jana Ewangelisty i Sanktuarium Opatrzności Bożej w Bartągu , dlatego odbył się dnia 31 sierpnia po mszy odpustowej i procesji. W tej edycji mieliśmy niebywałą przyjemność gościć wielką gwiazdę polskiej estrady Alicję Majewską, która przedstawiła swoje utwory przy akompaniamencie swojego przyjaciela, wybitnego kompozytora Włodzimierza Korcza. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ Alicja Majewska w swoim bogatym dorobku ma też nagraną płytę „Pieśni Sakralne” z muzyką Włodzimierza Korcza .Zgodnie z naszą tradycją w tym roku przenosimy festiwal do następnej parafii- w ubiegłym roku zagościła w kościele pw. bł. Doroty z Mątów w Dorotowie. Jest to najmłodsza parafia w naszej gminie , a gospodarzem był oprócz księdza proboszcza Piotra Srogi chór „Konsonans” z Tomaszkowa, skupiający mieszkańców miejscowości wchodzących w skład parafii i bardzo często występujący w swoim kościele. W ubiegłorocznej edycji wezmą udział chóry amatorskie:”Moderato” z Barczewa, „Legenda” ze Stawigudy i „Konsonans” z Tomaszkowa.Jako gwiazda w tej edycji wystąpił zespół „Kliros” z Olsztyna.Zespół Muzyki Cerkiewnej „Kliros” tworzy 13 śpiewaków. Łączy ich zainteresowanie wschodnią duchowością, liturgiką. Większość z nich to absolwenci wychowania muzycznego dawnej WSP oraz edukacji muzycznej obecnego Wydziału Sztuki UWM. W zespole są również soliści wokaliści wywodzący się ze znanych olsztyńskich chórów, głównie chóru „Bel Canto”. Kierownikiem artystycznym jest Jan Połowianiuk, prodziekan Wydziału Sztuki UWM.„Kliros” powstał w listopadzie 2013 r., debiutując w grudniu tego roku krótkim koncertem w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku i zbierając doskonałe recenzje. W sierpniu 2014 r. wystąpił na festiwalu Varmia Gaudet et Cantat . W tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zespół zdobył II miejsce, a dyrygent otrzymał wyróżnienie.Tegoroczna IV edycja festiwalu wraca ponownie do kościoła w Bartągu, według założeń programowych ustalony jest stały termin imprezy- początek października i IV Stawigudzki Festiwal Pieśni Sakralnej odbędzie się 9 października w niedzielę . Początek około godziny 13.00, to prezentacje amatorskich chórów- każdy z nich może zaprezentować do 20 minut programu złożonego z muzyki sakralnej, bądź pieśni kościelnych. Jesteśmy dumni z tego, że z tak małej gminy zaprezentują się aż 3 chóry: „Legenda” ze Stawigudy, „Konsonans” z Tomaszkowa i „Cantores Bertungenses” z Bartąga, ponadto zaprzyjaźniony z nami od wielu lat chór „Moderato” z Barczewa. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie znany w całej Polsce i poza jej granicami zespół kameralny „Pro Musica Antiqua” pod dyrekcją prof. Leszka Szarzyńskiego.Nasz festiwal to dawka wspaniałej muzyki, okazja do refleksji i zadumy, dlatego wszystkich kochających muzykę zapraszamy do udziału w tym niecodziennym koncercie.

 

PLAKAT Festiwal muzyki sakralnej 2016 na strone

 

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM