W niedzielę 19 października 2014 r. o godzinie 11:00 odbyła się VI piesza wycieczka z przewodnikiem po Łańsku realizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie w ramach RekreAKCJI.

Inicjatywa ta ma na celu popularyzację aktywnego wypoczynku, poznawanie gminy Stawiguda i okolic oraz integrację mieszkańców oraz gości gminy. Tematem wycieczki było poznanie Ośrodka Wypoczynkowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Łańsku.

Kiedyś był to Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministra PRL oznaczony kryptonimem W-1. Obecnie jest Ośrodkiem Kancelarii Premiera RP. Był pilnie strzeżony, ogrodzony dwumetrowym płotem. W 1994 r. rząd Waldemara Pawlaka chronił się tam przed dziennikarzami. Lasy Łańskie bogate w zwierzynę łowną od dawna przyciągały znanych myśliwych. Od roku 1952 ośrodek w Łańsku często gościł Bolesława Bieruta, który zdecydował o rozbudowie obiektu. Przez kolejne lata Łańsk odwiedzało wielu ówczesnych polityków: Władysław Gomułka, Nikita Chruszczow, Leoind Breżniew, szach Iranu Mohammad reza Pahlawi, Josip Broz Tito, król Belgów Baldwin I Koburg oraz Edward gierek, Teodor Palimąka i wielu innych. Do niedawna Łańsk był tajnym i ekskluzywnym ośrodkiem wypoczynkowym. Obecnie osobistości stanowią nikły odsetek gości w Łańsku. Sympozja i zjazdy organizowane są w ośrodku przez kluby biznesu, stowarzyszenia i firmy. (Wikipedia)

Nasza wycieczka odbyła się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Zgodnie z planem wszyscy zainteresowani spotkaliśmy się przed bramą wjazdową do Ośrodka. Punktualnie o godzinie 11:00 dla naszej grupy został otwarty szlaban. Liczba uczestników mile nas zaskoczyła. Grupa liczyła ponad 60 osób. Przybyli do nas mieszkańcy gminy Stawiguda, Olsztyna a w tym również byli pracownicy Ośrodka, którzy własnymi opowieściami uzupełniali informacje przekazywane przez przewodnika po Warmii i Mazurach- Jerzego Steckiego.

mapa Osrodek Lansk

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od głównego budynku „PUSZCZA”, w którym znajduje się recepcja oraz jadalnia. Mieliśmy okazję zobaczyć tam ciekawe elementy dekoracji wnętrza takie jak: fotel oraz żyrandole wykonane z poroża, obraz „Polowanie na niedźwiedzia” Juliana Fałata, który obecnie zastąpiony jest jego kopią. Ośrodek posiada również basen oraz stajnie konne, które zapewniają gościom aktywną rozrywkę. Następnie przeszliśmy do kolejnego budynku gościnnego „PERKOZ” oraz niedawno wybudowanej Kaplicy. Ruszyliśmy w stronę największego pomostu, z którego rozciąga się widok na jezioro Łańskie. W tym też miejscu rzeka Łyna wpływa do jeziora, tworząc ciekawy szlak kajakowy. Ostatnimi punktami wycieczki było dotarcie do „STYNKI” oraz „FINKI”, które są pojedynczymi domkami wypoczynkowymi. Domki te są oddalone od siebie o około 1 kilometr co zapewnia gościom intymność i pozwala prawdziwie wypocząć w tak pięknych okolicznościach przyrody.

Nic więc dziwnego w tym, że ten Ośrodek odwiedzany był przez znamienitych gości z całego świata. Nasza ciekawość została zaspokojona, za co serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie Cendrzak- Naczelnik Ośrodka w Łańsku, która zgodziła się na zorganizowanie tej wycieczki.

Przed nami ostatnia w tym roku wycieczka z przewodnikiem, która odbędzie się pod koniec listopada. Odwiedzimy wówczas Sząbruk. Szczegółowe informacje pojawią się już wkrótce. Serdecznie zapraszamy!

Ewelina Sugajska- koordynatorka RekreAKCJI