Artykuły
Kategorie

Relacja z wernisażu wystawy miniatur Pana Henryka Drajera, która odbyła się 11 stycznia 2023 roku o godz. 17:30 w Galerii Leśnej Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie.

 Mimo, że „Galeria Leśna” przy GOK w Stawigudzie działa dopiero od 6 miesięcy co chwile zmienia swoje oblicze. Po wystawie malarstwa Łukasza Zedlewskiego podziwialiśmy wystawę fotografii laureatów Konkursu Plastycznego „ Warmińskie Klimaty” .

11 stycznia odbył się wernisaż wystawy bardzo nietypowej- malarzy, czy fotografików są tysiące, ale modelarzy wykonujących makiety budynków jest niewielu. My mamy to szczęście, że od ponad 30 lat w Stawigudzie mieszka Henryk Drajer- z zawodu rolnik, ogrodnik, z zamiłowania miniaturzysta. W swoim życiu bardzo wiele podróżował z rodziną po kraju, zawsze zachwycał się ciekawymi budowlami, kościołami, patrzył na nie , nie zwracając uwagi na walory estetyczne, bardziej interesowało go jak są zbudowane. Pomysł, żeby budować ich makiety zrodził się przed emeryturą, wcześniej nie było na to czasu. Początkowo skupił się na odwzorowywaniu zabytków jego rodzinnego miasta, czyli Olsztyna, później doszły budowle z innych miejscowości. Przez te kilkanaście lat udało się stworzyć około 30 makiet.

Nasze spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z naszym bohaterem o nim samym, o jego pasji. Pan Henryk jest także wspaniałym krasomówcą, więc po zadaniu kilku pytań bardzo dużo na jego temat się dowiedzieliśmy. Rozmawialiśmy o tym jak to się zaczęło, o technice wykonywania makiet, trudnościach jakie napotyka, planach na przyszłość etc. Nie można było pominąć wsparcia jakie udziela mu cała rodzina. Wnuczka, która ukończyła ASP pomaga w przygotowywaniu dokumentacji, syn przy wykonaniu kościoła w Dywitach, ponieważ nie było żadnych planów nagrał punkt po punkcie film za pomocą drona. Jednak najwięcej wyrozumiałości i cierpliwości ma żona Weronika. To ona wspiera i toleruje zainteresowania męża, jest też pierwszym krytykiem prac zauważając niedociągnięcia, czy błędy.

Po naszej rozmowie nastąpił czas na pytania od publiczności, przejście do naszej galerii i podziwianie dzieł naszego mistrza. Na wystawie udało nam się zgromadzić aż 12 makiet, wszystkie najciekawsze i najbardziej cenione przez autora. Wystawa będzie prezentowana w naszej „Galerii Leśnej” przy GOK do 21 lutego. Zapraszamy do jej obejrzenia w dniach i godzinach pracy GOK od pn do czw. 8.00 - 16.00, pt. 8.00-15.00, prezentuje się znakomicie- naprawdę warto. Od kwietnia do października pan Henryk zaprasza wszystkich na swoja posesję, gdzie makiety są wystawiane w plenerze. Zwiedzających oprowadza sam autor opowiadając o historii prezentowanych budynków i ciekawostkach z nimi związanymi. Inną atrakcją jest bogata kolekcja egzotycznego ptactwa, wielka frajda dla dzieci i nie tylko.

 

Fotorelacja z wernisażu znajduje się w galerii:

https://www.gok.stawiguda.pl/galeria/event/WernisawystawyminiaturHenrykaDrajera

 

DSC2762
DSC2756
DSC2713
DSC2698

 

Koordynator projektu: Ewelina Bladosz

Prowadzenie: Witold Lubowiecki

Zdjęcia: Bogusława Masłowiecka- Miotk

Pomoc w przygotowaniu ekspozycji: Jadwiga Sokal, Sabina Gałus

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM