Artykuły
Kategorie

Czas na podsumowanie spektaklu "Polska Dulszczyzna", który odbył się 27 listopada 2022r. na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie...

      W bieżącą niedzielę nasza sala widowiskowa zmieniła się w kilka godzin w salę teatralną . Już od godzin porannych członkowie grupy i pracownicy GOK uwijali się w pocie czoła aby zdążyć ustawić dekoracje i inne wyposażenie. Po krótkiej przerwie na poczęstunek i mały odpoczynek rozpoczęła się próba do spektaklu. Była to ciężka i szczegółowa praca, analiza każdej kwestii krok po kroku, małe poprawki, uwagi dotyczące interpretacji, wymiana uwag- a nad wszystkim czuwała tryskająca energią reżyserka i opiekun grupy Katarzyna Kropidłowska- na co dzień aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, którą mogliśmy podziwiać jako aktorkę w przedstawieniu teatralnym "Słońce dla dwojga" Teatru przy Stoliku, który się odbył 29 października w Kuźni Kultury- Dawna Kaplica w Stawigudzie, adaptacją tekstu zajęła się Jagoda Orzołek, która też gra w sztuce. Ta burza mózgów trwała 2 i pół godziny, po niej przyszedł czas na charakteryzację, założenie kostiumów i skupienie się na tym co ma nastąpić za chwilę.

 

       Dużo już tu zostało powiedziane, ale dalej nie wiemy o kim mowa ? Teatrzyk słowa SENIOR i TA powstał w roku 2016 przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach. Jego członkami są seniorzy, którzy spełniają swoje pasje poprzez sztukę teatralną. W roku 2019 w GOK Dywity odbyła się premiera sztuki wyreżyserowanej przez panią Katarzynę "Polska Dulszczyzna"  na podstawie "Moralności Pani Dulskiej" napisanej ponad 100 lat temu przez Gabrielę Zapolską. Jest to jeden z najbardziej znanych polskich spektakli. 

 

      Sztuka Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko, co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność — życie w zakłamaniu i obłudzie. Przymyka oko na romans jej syna z Hanką, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach. W rzeczywistości Dulska nie wyobraża sobie małżeństwa Zbyszka z Hanką, uważałaby to za hańbę dla jej rodziny i splamienie jej honoru. Problem pojawia się, gdy Hanka zachodzi w ciążę. -źródło: www.wikipedia.org.pl .

 

     Przed godziną 17.00 sala zaczęła się zapełniać widzami, wyglądała w tym dniu jak prawdziwa sala teatralna. Po wprowadzeniu do spektaklu przez dyrektora GOK Witolda Lubowieckiego o grupie i przedstawieniu opowiedziała reżyserka Katarzyna Kropidłowska. I wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia przedstawienia. Na scenie pojawili się nasi aktorzy, którzy wcześniej od samego rana przygotowywali całe przedsięwzięcie- mimo zmęczenia na scenie wszyscy tryskali energią. Trzeba pamiętać o tym, że przedział wiekowy to 60- 80 lat. Inną trudnością były role w jakie się wcielali- większość bohaterów sztuki to osoby młode. Nie sprawiło to im większego problemu, grali tak przekonująco, że nie dawali tego znać po sobie. Ciekawostką jest, że Zbyszka, czyli syna Dulskiej grał mąż aktorki, która wcielała się w rolę Anieli Dulskiej- w teatrze wszystko jest dopuszczalne. Spektakl trwał ponad godzinę, jednak nie było czasu się nudzić. Publiczność żywo reagowała na to, co sie działo na scenie, wybuchami śmiechu i brawami. Aktorzy w finale otrzymali zasłużone owacje na stojąco, to była zapłata za trud włożony w przygotowanie tego pięknego przedstawienia. Z tego co mówiła reżyserka występem w Stawigudzie grupa żegna się z tym tytułem. Nie oznacza to, że usiądą na laurach- już pracują nad kolejnym przedstawienie, którego premiera planowana jest w maju 2023 roku. Już teraz otrzymali z nowym tytułem zaproszenie do Stawigudy.

 

Realizacja dźwięku i światła: Witold Lubowiecki

Obsługa techniczna: Artur Kuca

Fotorelacja: Magdalena Prokopowicz

 

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii z naszego wydarzenia: https://www.gok.stawiguda.pl/galeria/event/PrzedstawienieteatralnePolskaDulszczyzna

 

DSC1267
DSC1280
DSC1283
DSC1272
DSC1279
DSC1302
DSC1336
DSC1342
DSC1348
DSC1383

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM