Artykuły
Kategorie

Zapraszamy na Spotkanie Autorskie.

 Wójt Gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz zaprasza na Spotkanie Autorskie z Wojciechem Kujawskim oraz Grzegorzem Szydłowskim autorami książki: OKOLICE STAWIGUDY-ŚLADAMI DAWNEJ WARMII, ktory będzie miał miejsce w Kuźni Sztuki Dawnej Kaplicy na ul. Pięknej w Stawigudzie dnia 26 października br. o godz. 17:00.

 Serdecznie zapraszamy!

Zielony_Las_Ochrona_Środowiska_Plakat.jpg

 

 

Stawiguda ma swoją książkę o mniej znanych historiach. Gmina zaprasza na publiczną prezentację

Książka "Okolice Stawigudy. Śladami dawnej Warmii" przybliża mniej znane historie ze Stawigudy i jej okolic. Władze gminy, pomysłodawcy jej wydania, zaproaszają na publiczną prezentację.

Autorami książki „Okolice Stawigudy. Śladami dawnej Warmii" są Wojciech Kujawski, autor licznych przewodników po regionie i Grzegorz Szydłowski, dziennikarz Gazety Wyborczej. - Idea przybliżenia krajobrazu kulturowego południowej części Warmii rodziła się wraz z rosnącym zainteresowaniem poznawania przeszłości regionu. Publikacja adresowana jest w równym stopniu do mieszkańców gminy, co przyjezdnych - czytamy we wstępie do wydawnictwa. - Niniejsza książka jest swoistym przewodnikiem po „zaginionym świecie", ułatwiającym poruszanie się w nim, ale też przywracającym pamięć o tym, co stanowiło „sól ziemi" między Łyną a Pasłęką.

Przybliża mniej znane historie

Autorzy wydawnictwa twierdzą, że nie da się zrozumieć fenomenu tego regionu bez głębszego spojrzenia na to, jak postrzegali go jego mieszkańcy. Świat Warmii tworzyła bowiem, w połączeniu z wyjątkowym krajobrazem, ukształtowana na przestrzeni wieków mozaika etniczna, więzi społeczne i rodzinne, lokalne dialekty, zwyczaje, architektura i sposób zagospodarowania przestrzeni – twierdzą autorzy „Okolic Stawigudy".

Książka przybliża mniej znane historie praktycznie wszystkich miejscowości gminy Stawiguda. – Losy naszych przodków były niezwykle zawiłe, często doświadczali oni wielkiego okrucieństwa, musieli wykazać się niespotykaną odwagą, by bronić swoich ideałów – podkreśla Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Publiczna prezentacja

Pomysłodawcą wydawnictwa jest gmina Stawiguda. Jej władze zapraszają na oficjlną prezentację wydawnictwa, która odbędzie się się 26 października o godz. 17 w Kuźni Sztuki, w dawnej kaplicy przy ul. Pięknej.

Wybrane fragmenty

Bartąg

Interesująca może być wizyta na bartąskim cmentarzu. Czytanie inskrypcji nagrobnych to w równym stopniu lekcja historii, co jej odczuwalny dotyk. Zachowały się groby i krzyże z okresu międzywojennego, w tym sporo nagrobków niemieckojęzycznych mieszkańców z lat 50. i 60. XX w. Obok zasłużonych proboszczów spoczywają tu m.in. polscy działacze plebiscytowi z 1920 r. – Jan Wagner (1861-1947), Jakub Barczewski (1862-1935), Augustyn Malewski (1887-1944), Józef Malewski (1888-1948), Franciszek Boenigk (1888-1930) i Antoni Domachowski (1896-1958).

Binduga

Leśniczówka Wienduga leży na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Kielarskiego. Nazwę zawdzięczała lasowi Wienduga, który przez kilkaset lat – na mocy przywileju kapituły katedralnej z 4 maja 1378 – był lasem miejskim Olsztyna (drugim obok Lasu Dywickiego). Współczesna nazwa leśniczówki – Binduga - powstała w wyniku „polonizacji" historycznej nazwy, jest jednak osadzona w tradycji miejsca, nawiązując do leżących po sąsiedzku bindug (niem. Holzablage).

Stawiguda

Swoistym preludium do zmierzchu świata dawnych Warmiaków była katastrofa kolejowa, do jakiej doszło 23 grudnia 1943 r. Na stacji Stawiguda, w wyniku błędu zawiadowcy, zderzyły się dwa pociągi, na miejscu zginęła 13-letnia mieszkanka wsi Gertruda Stankiewicz, a 41 osób odniosło obrażenia.

Kielary

Prawdziwie górskich wrażeń dostarcza przejście przez jar dochodzący do północno-wschodniej zatoki jeziora. Po drodze zachowało się kilka pamiątek po kolejnych właścicielach majątku Kielary – rodzinie Erdmannów, która w XIX w. doprowadziła go do rozkwitu. Oprócz rozwiniętej hodowli zwierząt. i uprawy znacznych areałów Erdmannowie posiadali cegielnię (nieopodal Zazdrości) i gorzelnię. Podczas wędrówki z Rusi do Zazdrości można natknąć się na pozostałości dawnych kamiennych kadzi fermentacyjnych, które współcześnie po wybetonowaniu służą jako silosy, a w lesie na fragment brukowanej drogi prowadzącej niegdyś do dworu.

 

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM