Artykuły
Kategorie

Poranny sobotni deszcz 20 sierpnia 2022 roku nie odstraszył miłośników pływania kajakami. Uczestnicy stawili się o godzinie 10:00, aby wziąć udział w trzecim już (i ostatnim w tym roku) spływie rzeką Marózką. Imprezę zorganizowali: Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie i Gmina Stawiguda w ramach RekreAKCJI.

 

 

Uczestnicy, po przedstawieniu przez ratownika WOPR zasad bezpiecznego pływania w kajaku i kilku zdaniach przewodnika PTTK na temat czekających ich na trasie atrakcji, rozpoczęli spływ na jeziorze Poplusz. Poprzez zarośniętą sitowiem część jeziora dotarli do wąskiej, krótkiej i leniwie płynącej wśród drzew rzeczki Poplusznej- lewego dopływu Marózki. Nurt rzeki jest tu dość bystry, a wcześniejsze deszcze spowodowały podniesienie poziomu wody, dzięki czemu płynęło się szybciej. Kajaki zaś mniej szorowały o widoczne w czystej wodzie żwirowo-piaszczyste dno rzeki.

Kolejny etap to jezioro Pawlik. Tutaj uczestnicy wysłuchali informacji o pobliskich Swaderkach, o Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i oczywiście, o samej Marózce, której bystry nurt meandruje tutaj wśród sosnowych lasów. Znajdujące się w rzece powalone drzewa tylko dodatkowo uatrakcyjniały pływanie przy wychylającym się zza chmur słońcu.

Na krótkim przystanku na piaszczystej żwirowej łasze kolejna pogadanka przewodnika o lokalnej przyrodzie oraz o pruskim plemieniu Galindów, które zamieszkiwało te ziemie przed zajęciem tego terenu przez Krzyżaków. Po posiłku czas w dalszą drogę. Nurt Marózki przyspiesza, jest więcej zakrętów, a gdzieniegdzie wysoki brzeg, podmywany przez wodę, odsłania piaszczyste skarpy.

Rzeka wytraca prąd i leniwie wpływa do Jeziora Świętego. Tam uczestnicy spływu dowiedzieli się, skąd prawdopodobnie wzięło się jego określenie, a także nazwa pobliskiej wsi Kurki. Zapoznali się z historią tej miejscowości. Na koniec było kilka słów o kormoranach gniazdujących na jedynej na jeziorze wyspie i perkozie dwuczubym, którego dane było uczestnikom niebawem zobaczyć. Jeszcze tylko przepłynięcie kajakiem całej długości jeziora (około 1600 metrów) i zakończenie spływu na plaży na jego południowym brzegu.

Uczestnicy, wyciszeni i pełni pozytywnych wrażeń, wrócili samochodami do Plusek. Tam, przy ognisku, rozpoczęła się kolejna część imprezy - już ta integracyjna.

Relacja i zdjęcia: Kazimierz Kisielew
Przewodnik PTTK

Koordynatorka RekreAKCJI: Ewelina Bladosz
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

01DSC3069zmiejszone1
02DSC3065zmiejszone1
DSC3063zmiejszone1
DSC3066zmiejszone1
DSC3068zmiejszone1
DSC3073zmiejszone1
DSC3075zmiejszone1
DSC3079zmiejszone1
DSC3080zmiejszone1
DSC3083zmiejszone1

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM