Artykuły
Kategorie

W ramach RekreAKCJI w sobotę 13 sierpnia 2022 r. odbył się drugi spływ kajakowy malowniczą rzeką Marózką. Organizatorami wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie wraz z Gminą Stawiguda.

 

 

Tradycyjnie uczestnicy spływu spotkali się na przystani w Pluskach i następnie zostali przewiezieni na plażę nad jezioro Poplusz, gdzie zwodowali kajaki. Jeszcze tylko przedstawienie przez ratownika WOPR zasad bezpieczeństwa na wodzie i w kajaku oraz kilka zdań od przewodnika PTTK o czekających na szlaku przyrodniczo-krajoznawczych atrakcjach, i można było płynąć.

 

Najpierw wąski, zarośnięty wypływ z jeziora Poplusz, a następnie kilkaset metrów zacienioną drzewami rzeczką Popluszną. W Swaderkach wpada ona do Marózki. Tutaj nurt stał się już szybszy, a dno piaszczyste z drobnymi kamykami. Wrażenie, jakby płynęło się bystrą, górską rzeczką.

 

Po przystanku na jeziorze Pawlik i opowieści przewodnika o rzecze Marózce, jeziorach oraz lokalnej przyrodzie, uczestnicy rozpoczęli spływ krętym, leśnym odcinkiem rzeki, wśród starych sosen i olch porastających gdzieniegdzie wysokie brzegi. Tutaj często musieli już lawirować pomiędzy znajdującymi się w nurcie rzeki powalonymi drzewami. Na szczęście piaszczyste dno, czysta woda i liczne meandry wynagradzały ten trud.

 

Jeden z kolejnych przystanków to Jezioro Święte. Uczestnicy spływu dowiedzieli się tu, skąd prawdopodobnie wzięła się jego nazwa oraz nazwa pobliskiej wsi Kurki. Posłuchali o historii Prusów- ludu zamieszkującego te ziemie w średniowieczu, oraz o ich najważniejszych bóstwach. Usłyszeli również o ptakach zamieszkujących tę okolicę, m.in. o kormoranach, które gniazdują na wyspie na Jeziorze Świętym.

 

Spływ zakończył się na plaży w północnej części jeziora i uczestnicy, pełni pozytywnych wrażeń, wrócili samochodami do Plusek.

 

Relacja i zdjęcia: Kazimierz Kisielew
Przewodnik PTTK

Koordynatorka RekreAKCJI: Ewelina Bladosz
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

DSC2971zmiejszone1
DSC2972zmiejszone1
DSC2973zmiejszone1
DSC2975zmiejszone1
DSC2976zmiejszone1
DSC2981zmiejszone1
DSC2983zmiejszone1
DSC2986zmiejszone1
DSC2989zmiejszone1
DSC2990zmiejszone1

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM