W sobotę 30 lipca 2022 roku odbył się pierwszy z trzech zaplanowanych na te letnie miesiące spływów kajakowych rzeką Marózką realizowany w ramach RekreAKCJI. Organizatorami wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie wraz z Gminą Stawiguda.

Uczestnicy, zarówno dorośli, jak i dzieci, spotkali się przy plaży w Pluskach w wypożyczalni sprzętu wodnego PLU-SKI. Stamtąd zostali przewiezieni samochodami na miejsce startu. Było nim malownicze śródleśne jezioro Poplusz. Po przedstawieniu przez ratownika WOPR zasad bezpieczeństwa podczas pływania kajakami oraz kilku zdań na temat czekającej uczestników trasy i spodziewanych atrakcji krajoznawczo-przyrodniczych (przedstawił je przewodnik PTTK), zwodowano kajaki i grupa rozpoczęła wyczekiwany spływ.

Pierwszą atrakcją był wypływ z jeziora rzeki Poplusznej. Wije się ona leniwie wąskim, zarośniętym trzcinami strumieniem, a następnie wśród nisko zwisających gałęzi drzew, co było dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących kajakarzy. Po kilkuset metrach wpada w Swaderkach do rzeki Marózki, która w tym miejscu ma bardzo bystry nurt, trochę przypominający górskie potoki.

Kolejny przystanek na jeziorze Pawlik. Pogadanka przewodnika o historii mijanej miejscowości, rzece Marózce oraz o przyrodzie i w drogę. Przed uczestnikami kręty, leśny odcinek rzeki. Z powalonymi drzewami, porastającym brzegi lasem, w którym dominują sosny i dęby oraz pięknym, piaszczysto-kamienistym dnem rzeczki. I ze słońcem, prześwitującym wśród koron starych drzew. W międzyczasie przystanek na zregenerowanie sił i drobny posiłek oraz kilka słów od przewodnika.

Po pokonaniu tego odcinka rzeki, miejscami z mocnym nurtem, grupa wpłynęła na Jezioro Święte. Krótki odpoczynek i kilka słów o tym, skąd wzięła się nazwa jeziora, o historii Prusów- dawnych mieszkańców tych ziem, a także o gniazdujących w okolicy ptakach. Niektóre z nich, takie jak perkoz dwuczuby czy kormorany (zamieszkują znajdującą się na jeziorze wyspę), uczestnicy niebawem zobaczyli.

Spływ zakończył się na plaży znajdującej się w północnej części Jeziora Świętego. Uczestnicy wrócili samochodami do Plusek, gdzie czekało na nich ognisko. Można się było przy nim jeszcze bardziej zintegrować i powspominać krajoznawczo-przyrodnicze atrakcje widziane tego dnia.

Relacja i zdjęcia: Kazimierz Kisielew
Przewodnik PTTK