W środę 8 czerwca 2022 r. odbyło się wydarzenie, na które długo czekaliśmy. Było nim oficjalne otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie oraz Kuźni Kultury „Dawna Kaplica”.

Dzień rozpoczął się od ceremonii oficjalnych.

W pierwszej części zaproszeni goście zgromadzili się przy Kuźni Kultury „Dawna Kaplica”. Wójt Gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz, opowiedział o inwestycji i planach związanych z wykorzystaniem tego obiektu. Rewitalizacja Kuźni Kultury odbyła się przy wsparciu finansowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Członkini Zarządu Pani Sylwia Jaskulska pochwaliła Gminę Stawiguda za niezwykłą skuteczność w pozyskiwaniu funduszy, życząc dalszych sukcesów na tej płaszczyźnie. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie Pan Witold Lubowiecki podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu. Z ogromną radością przedstawił plany na wykorzystanie obiektu jako doskonałej przestrzeni na organizowanie koncertów kameralnych czy też różnego rodzaju wystaw. Nie zabrakło również Proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Olsztynie ks. Łukasza Stachelka, który zmówił modlitwę i pobłogosławił to miejsce. Punktem, na który wszyscy czekali było wspólne, uroczyste przecięcie wstęgi. Do grona przecinających dołączyli również Przewodniczący Rady Gminy Stawiguda Grzegorz Niski oraz Komendant Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej Adam Walkowiak. We wnętrzu Kuźni Kultury „Dawna Kaplica”, można obejrzeć obrazy pań z Koła Malarskiego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie. Zapraszamy do ich oglądania w dniach 9, 10, 13 i 14 czerwca br. w godz. 17:00-19:00. Zainteresowanych zwiedzaniem w innych godzinach (w ciągu dnia) prosimy o kontakt z GOK Stawiguda.

Kolejnym punktem było przejście do Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie.
Przygotowana wystawa malarstwa naszego lokalnego artysty Łukasza Zedlewskiego była pierwszym punktem programu. Niezwykłe obrazy przedstawiające głównie krajobrazy z okolic gminy Stawiguda zachwyciły przybyłych gości. Będzie ją można oglądać w Galerii Leśnej znajdującej się w budynku GOKu przy ul. Leśnej 2 do 6 lipca br.

Ceremonia przecięcia wstęgi
rozpoczęła drugą oficjalną część uroczystości. Wstęgę przecięli: Wójt Gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Sylwia Jaskulska, Proboszcz Parafii św. Jakuba Apostoła Starszego w Stawigudzie ks. Tomasz Szałanda, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie Witold Lubowiecki, Sołtys Sołectwa Stawiguda Justyna Zdziechowska-Sadowska oraz Komendant Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej Adam Walkowiak.
Proboszcz poświęcił obiekt po czym na sali widowiskowej rozpoczęła się dalsza część uroczystości. Po przemowach gospodarzy i zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpił zespół Cotton Wing z Trójmiasta.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność w tym ważnym dla nas dniu. Zapraszamy na wydarzenia przygotowywane przez zespół Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie. Do zobaczenia.

Zespół Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie
Relacja: Ewelina Bladosz