W piątkowy prima aprilis 01.04.2022 r. odbyła się pokonkursowa wystawa XIII edycji Fotokonkursu „Warmińskie Klimaty 2021”. Po raz kolejny dzięki gościnności Dyrektora Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie pana Andrzeja Marcinkiewicza oraz współpracy z panią Iwoną Bolińską z Działu Promocji mieliśmy okazję pokazać nagrodzone fotografie szerszej publiczności.

Uroczystość rozpoczęła się od przemowy gospodarza Galerii „Stary Ratusz” pana Marcinkiewicza, który ciepło powitał zarówno organizatorów Fotokonkursu jak i przybyłych na wystawę uczestników. Michał Kontraktowicz Wójt Gminy Stawiguda podkreślił jak cenne są inicjatywy realizowane przez Stowarzyszenia działające na terenie gminy- w tym wypadku przez Stowarzyszenie Tomaszkowo. Członkini tego stowarzyszenia i za razem główna inicjatorka fotokonkursu, jak i innych, licznych ciekawych wydarzeń- Ula Dobrzańska zaprezentowała ogólny zamysł niniejszego konkursu i odczytała zwycięzców XIII edycji.

Fotokonkurs organizowany jest dla fotoamatorów przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Tomaszkowo, Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie wraz z Gmina Stawiguda oraz wolontariuszem Przemysławem Burzyńskim. Założeniem konkursu jest głównie prezentowanie walorów krajobrazowych Warmii ale nie tylko. Autorzy mogli nadsyłać prace również w kategoriach „człowiek”, „architektura”, „zdjęcie z drona” oraz „Impresje z podróży”.
Do XIII edycji zgłosiło się 11 uczestników, który w sumie zaprezentowali 74 prac. Spośród nich komisja w składzie Jakub Bertrand, Przemysław Burzyński, Urszula Dobrzańska i Marek Kojro przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

• w kategorii „Człowiek” (portret, reportaż, ludzie)
I miejsce Marek Hasso-Agopsowicz za pracę „Średniowieczny portret”
II miejsce Anna Mystkowska-Pływaczewska za pracę „Podążając odważnie w przyszłość”
III miejsce Maciej Wiśniewski za zestaw 3 zdjęć: „Wakacje 1”, „Wakacje 2”, „Wakacje3”
Wyróżnienie - Marek Hasso-Agopsowicz za pracę „Olsztyn aktywnie”

• w kategorii „Architektura” (związana z regionem)
I miejsce Maciej Wiśniewski za pracę „Przekwitanie”
II miejsce Maciej Wiśniewski za pracę „gggg pppp”
III miejsca nie przyznano
Wyróżnienia: Kamila Wiśniewska-Hałka za pracę „Po sezonie” i Katarzyna Manikało-Obidzińska za pracę „Obwodnica Olsztyna”

• w kategorii „Natura” (pejzaż, fauna, flora - związana z regionem)
Grand Prix - Kamila Wiśniewska-Hałka za 7 zdjęć: „Rozlewisko”, „W oparach wstaje dzień”, „W złocie”, „W szyku”, „Motyl”, „Ku jesieni”, „W ciszy poranka”
I miejsce Marek Hasso-Agopsowicz za prace: „Warmiński las 4546”, „Warmiński las 4561”, „Moja Warmia 3594” i „Moja Warmia 4738”
II miejsce Anna Mystkowska-Pływaczewska za prace „Przed świtem”, „Na skraju mgły”
III miejsce Katarzyna Manikało-Obidzińska za pracę „Stary Olsztyn - droga we mgle”

• w kategorii „Impresje z podróży” jury postanowiło nie przyznać nagrody

• w nowej kategorii „Zdjęcie z drona”
I miejsce Maciej Wiśniewski - za pracę „Odlot”
II miejsce Marek Ciesielski za pracę „Wyspa”
III miejsce Maciej Wiśniewski za pracę „Warmińska jesień”

Zgodnie z zapowiedzią odbył się również wybór NAGRODY PUBLICZNOŚCI. Osoby przybyłe na wystawę wybrały swoim zdaniem najciekawszą fotografię, która dodatkowo została wyróżniona. Ową nagrodę otrzymał pan Maciej Wiśniewski za pracę „Przekwitanie”, która jest zbiorem 4 fotografii wykonanych dronem, przedstawiających rozbiórkę kopuły olsztyńskiej Hali Urania. Serdecznie gratulujemy!

Wystawę można oglądać przez dwa tygodnie do 14.04.2022 r. Zapraszamy.

Relacja: Ewelina Bladosz

Relacja przygotowana przez Olsztyn24 dostępna TUTAJ