Artykuły
Kategorie

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, krótkiego rysu historycznego naszego sztandarowego wydarzenia jakim jest KURLANTKA.

 

     Właśnie minął weekend podczas którego miał się odbyć XVIII Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Kurlantka”- miał ale podobnie jak w roku poprzednim na przeszkodzie stanęła pandemia. Jego historia sięga roku 2003. W kilka tygodni po otwarciu hali sportowej odbyła się jego pierwsza edycja. Zaczynaliśmy skromnie, bo wystąpiło tylko 8 zespołów, jednak atmosfera i pozytywny odbiór sprawiły, że trafił na stałe do kalendarza imprez. Z roku na rok przybywało wykonawców co zmusiło nas do podjęcia decyzji o organizacji przeglądu w sobotę i niedzielę. Chęć wzięcia udziału zgłasza corocznie nawet ponad 40 zespołów.

       Kurlantka jest jedną z najważniejszych imprez tego typu w województwie, o czym świadczy fakt, że Radio Olsztyn przeprowadza pełne relacje tylko z dwóch imprez folklorystycznych , tj. z Jezioran i Stawigudy. Jest jedynym tego typu wydarzeniem, gdzie na jednej scenie mogą wystąpić kapele ludowe, chóry wielogłosowe, zespoły śpiewacze itp.

     To, że czas Kurlantki minął nie znaczy, że się ona nie odbędzie. Wystąpiliśmy z propozycją do zespołów aby przysyłały swoje nagrania, udowodnili, że jeszcze im w duszy gra, a my zmontujemy z nich film w formie koncertu. Odzew na nasze hasło nas miło zaskoczył, w rozmowach telefonicznych wszyscy wspominają nasze spotkania i liczą na rychłe spotkanie nie online ale na żywo. Mamy nadzieję, że już w kolejnym roku nic nam w tym nie przeszkodzi. Nasz koncert opublikujemy wkrótce, a póki co zapraszamy do obejrzenia prezentacji składającej się ze zdjęć, materiałów ze wszystkich 17 edycji jakie się dotychczas odbyły. Powróćmy jak za dawnych lat na naszą Kurlantkę.

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM