Artykuły
Kategorie

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa członków Klubu Twórców Sztuki „Sąsiedzi” pt. „Po sąsiedzku”, który odbędzie się we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Galerii Leśnej Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie przy ul. Leśnej 2 o godz. 17:30.

 

 

Wystawę będzie można oglądać do 13 sierpnia 2024 r. w Galerii Leśnej GOK Stawiguda od pon. do pt. w godzinach otwarcia placówki. W celu umówienia konkretnego terminu obejrzenia wystawy prosimy o kontakt telefoniczny.

 

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie ze wsparciem Gminy Stawiguda.

 

2czonkowie-Klubu-Plastyka-Amatora-Ssiedzi-2019-tile
1czonkowie-Klubu-Plastyka-Amatora-Ssiedzi-2019-tile
3czonkowie-Klubu-Plastyka-Amatora-Ssiedzi-2019-tile

                    

Klub Twórców Sztuki  „Sąsiedzi” w Olsztynie.

          

W 1979 roku z inicjatywy Anny i Wiesława Rogalskich powstaje przy Miejskim i Międzyzwiązkowym Domu Kultury w Olsztynie- Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi”.

 

Funkcje prezesów pełnili kolejno: Mirosława Aleksandrowicz, Wacław Krukowski, Marcin Nowisz.  Od 1999 r. funkcję tę pełniła Krystyna Sól, a od roku 2017– Elżbieta Suchowiecka.

 

Na bazie Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi”, który nie miał osobowości prawnej, w 2006 r. powstało Stowarzyszenie Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi”.

 

Stowarzyszenie kilkakrotnie zmieniało swą siedzibę: na początku był to Spichlerz przy ulicy Piastowskiej 14, następnie urokliwa kamieniczka przy ul. Rodziewiczówny, która również była Galerią „Sąsiedzi” i w końcu siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie- secesyjna kamienicy przy ulicy Dąbrowszczaków. Tu znajduje się Galeria na Strychu i tu spotykają się członkinie i członkowie Klubu. W ubiegłym roku nastąpiła zmiana nazwy Klubu. Obecna nazwa to Klub Twórców Sztuki „Sąsiedzi”.

 

Klub zawsze był bardzo liczną grupą. W ciągu swego istnienia przewinęło się w nim około 200 osób. Obecnie Klub skupia 54 członkiń i członków, w tym 7 honorowych i 3 wspierających.

 

Jest to grupa zróżnicowana pod każdym względem– wieku, wykształcenia, wykonywanego zawodu. Zajmują się różnorodnymi formami twórczości. Tworzą w różnych technikach malarskich: olej, akwarela, pastel suchy, olejny, węgiel, tempera itp.; tkają gobeliny, wykonują batiki i kolaże, a także rzeźbią. Inspiracji twórczych szukają w naturze, w otaczającym świecie, we własnych duszach. Malują tak, jak czują i tworzą z pasją: pejzaże, faunę i florę, martwą naturę, architekturę, portrety, sceny rodzajowe, kopie obrazów znanych artystów oraz abstrakcyjne kompozycje. Tworząc realizują swoje marzenia. Uczestnicząc w zajęciach olsztyńskich pracowni malarskich korzystają ze wsparcia artystów profesjonalistów przy rozwiązywaniu problemów w dziedzinie malarstwa czy rysunku.

 

Klubowicze biorą udział w comiesięcznych spotkaniach. Na nich wymieniają się doświadczeniami artystycznymi, prezentują własne prace, pogłębiają wiedzę w zakresie sztuk plastycznych i tym samym doskonalą swoją pasję artystyczną. Comiesięczne spotkania to również omawianie ważnych spraw klubowych- przedstawianie sprawozdań z działalności, planowanie wystaw, plenerów, udziału klubowiczów w przeglądach i konkursach.

 

Członkowie Klubu prezentują swoje prace w galeriach sztuk- indywidualnie i zbiorowo, wysyłają prace na przeglądy wojewódzkie, krajowe i zagraniczne. Biorą udział w konkursach, gdzie ich prace wzbudzają zainteresowanie jurorów i zwiedzających. Są nagradzane i wyróżniane. Nagrody zaś dopingują ich do dalszej pracy.

  

Klub Twórców Sztuki „Sąsiedzi” nie ogranicza się w swoich działaniach do własnego grona – włącza się w różnorodne działania społeczne: klubowicze przekazują prace na cele charytatywne, prowadzą warsztaty z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. Przekazują im własne doświadczenia ale i uczą się od nich.

  

Członkinie i członkowie Klubu zawsze podkreślają, jak bardzo sztuka zmienia ich życie. Jest dla nich radością, pozwala zapomnieć o problemach życia codziennego, o chorobach i troskach, często o samotności. Sztuka jest tym, co każe wyjść z domu, „bo tu wernisaż, tam wystawa”, a i spotkania przy kawie też są rozmową o tym, co aktualnie jest tworzone. Sztuka  nie pozwala im „gnuśnieć”, nakazuje działać, bywać, zwiedzać i ciągle się rozwijać.

 

Obecna wystawa jest pierwszą wystawą zbiorową członków Klubu Twórców Sztuki „Sąsiedzi” w Galerii Leśnej Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie..

 

Informacje o Klubie przygotowała Elżbieta Suchowiecka

 

Na wystawie zaprezentują swoje prace:

Marta Bulik, Krystyna Sól, Krystyna Kurgan, Małgorzata Jasińska, Bożenna Krukowska, Mieczysława Kosmowska, Danuta Nowicka, Krystyna Ciszkiewicz, Aurelia Pieńkosz, Danuta Michałowcz, Krzysztof Piechocki, Anna Matraś, Wiesława Barańska, Elżbieta Suchowiecka, Irena Bernatowicz, Elżbieta Szpendowska, Krystyna Bylczyńska, Bożenna Saniewska, Renata Kujawa, Bogusława Dziuban, Krzysztof Łukomski, Teresa Andruszkiewicz, Anna Kołpacka, Marzenna Żelechowska, Krystyna Tarnowska, Lucyna Równiak, Halszka Leleń, Jadwiga Michalkiewicz, Stefania Zdziechowska oraz Jolanta Wojnicz.

 

Koordynatorka: Ewelina Bladosz
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 

Plakat_Galeria_Lesna_Po_sąsiedzku_2024_na_strone_GOK.jpg

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM