W magicznej atmosferze Kuźni Kultury "Dawna Kaplica" Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie, 9 maja 2024 roku o godzinie 17:30, odbyło się niezwykłe wydarzenie – spotkanie autorskie oraz wernisaż wystawy fotografii, z badaczem lokalnej historii, Stanisławem Stefanowiczem pt. „Kapliczki warmińskie w Gminie Stawiguda”.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru, który poprowadził Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Witold Lubowiecki, oraz koordynatorka Ewelina Bladosz, goście mieli okazję zagłębić się w bogactwo warmińskiego dziedzictwa kulturowego prezentowanego przez pana Stanisława.

Głównym punktem programu była prezentacja zdjęć kapliczek znajdujących się na terenie Gminy Stawiguda. Nie zabrakło również wzmianek o  dwóch obszernych publikacjach autorstwa pana Stanisława. Pierwsza z nich, zatytułowana "Kościoły, kaplice, kapliczki, krzyże przydrożne. Południowa Warmia. Okolice Jeziora Wulpińskiego. Wycieczki rowerowe 1997 – 2003", to prawdziwe arcydzieło dokumentujące sakralne dziedzictwo regionu. Druga publikacja, "Obiekty i urządzenia hydrotechniczne. Południowa Warmia. Majdy, Warszawa 1997-2020", przedstawia niezwykłą historię inżynieryjnych osiągnięć w lokalnej hydrotechnice.

Wydarzenie przyciągnęło wielu entuzjastów kultury i historii, którzy z zainteresowaniem słuchali słów autora oraz podziwiali prezentowane fotografie. To nie tylko wyjątkowa okazja do poznania tajemnic warmińskich kapliczek i ich znaczenia dla lokalnej społeczności, ale również szansa na głębsze zrozumienie bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu.

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Stefanowiczem oraz wernisaż fotografii "Kapliczki warmińskie w Gminie Stawiguda" było nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także momentem refleksji nad wartością i pięknem lokalnej historii, której stróżem jest autor oraz wszyscy ci, którzy angażują się w jej badanie i dokumentację.

Dziękujemy pana Stanisławowi za ogromny wkład w dokumentowanie lokalnej historii oraz chęć dzielenia się swoimi pasjami z szerszym gronem zainteresowanych. Już dziś możemy Państwu przekazać informację o planie na kolejne spotkanie, którego tematem będą obiekty hydrotechniczne na Warmii.

Wystawę w Kuźni Kultury „Dawna Kaplica” można oglądać do 23.05.2024 r. po uprzednim kontakcie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stawigudzie w celu ustalenia dnia i godziny otwarcia Kaplicy (tel. 509 757 294). Po tym terminie wystawa zostanie przeniesiona na korytarze Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie. Serdecznie zapraszamy do oglądania.

Koordynatorka: Ewelina Bladosz
Gminny Ośrodek kultury w Stawigudzie