Zapraszamy na WARSZTATY Fotograficzne „ABSTRAKCJA FOTOGRAFICZNA” realizowane w ramach przygotowań do XVI edycji Fotokonkursu Warmińskie Klimaty 2024.

Baner_dlugi_Warminskie_klimaty_2024_XVI_edycja_WARSZTATY_Abstrakcja_fotograficzna.jpg

Celem pierwszych warsztatów będzie wprowadzenie uczestników w świat fotografii abstrakcyjnej, rozwijanie kreatywności, zrozumienie kluczowych elementów kompozycji i technik stosowanych w tego rodzaju fotografii. Będziemy poszukiwać „abstrakcji fotograficznej” przy pomocy przedmiotów codziennego użytku. Dodatkowo poćwiczymy uchwycenie tzw. „ruchu zamrożonego”.

Organizatorami wydarzenia są: Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie (Ewelina Bladosz), Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Tomaszkowo (Ula Dobrzańska) oraz Przemysław Burzyński. Działania wspiera Gmina Stawiguda.

INFORMACJE:
- 19.03.2024 (Wtorek)
- godz. 17:30- 20:00
- Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie, ul. Leśna 2/ sala widowiskowa
- Prowadzący: Aleksander Ujma, Przemysław Burzyński
- uczestnictwo bezpłatne

ZAPISY:
- Liczba miejsc ograniczona/ decyduje kolejność zgłoszeń.

ZAGADNIENIA:

Cz. I. Pojęcia podstawowe:

- Kompozycja w fotografii abstrakcyjnej
- Zastosowanie światła i cienia
- Wybór odpowiedniego sprzętu
- Zrozumienie podstawowych technik fotograficznych

Cz. II. Praktyka:

Tworzenie abstrakcyjnych kompozycji przy użyciu przedmiotów codziennego użytku - poszukiwanie inspiracji w otaczającym świecie:

• Zastanowimy się, jak można je przedstawić w sposób nietypowy.
    • Będziemy eksperymentować z różnymi kątami i perspektywami.
    • Będziemy powiększać rozpoznawalne obiekty, aby odkryć nowe szczegóły.
    • Skoncentrujemy się na małych szczegółach, jak zarysy linii, struktury.
    • Skupimy się na fakturze, kolorze i świetle.
    • Wykorzystamy mocne, nasycone kolory, aby skupić uwagę widza na danym elemencie.
    • Będziemy grać z kontrastem, łącząc jasne i ciemne obszary w jednym ujęciu.
    • Zastosujemy sztuczne źródła światła.
    • Zastosujemy wielokrotną ekspozycję.

Materiały do zabrania przez uczestników:

• Aparat fotograficzny
    • Notatnik i długopis
    • Statyw (opcjonalny, ale zalecany)
    • Lampa błyskowa (opcjonalnie)
    • Każdy uczestnik przynosi jakiś przedmiot np.: sitko do cedzenia, pióro, paprykę, jakiś olej, klocki, szklane naczynie itp.

Warsztaty przewidziane są dla fotoamatorów o podstawowym i średnim poziomie zaawansowania ale zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii, również zaawansowanych. Chcielibyśmy, aby warsztaty stały się platformą do wymiany doświadczeń, poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności, niezależnie od wieku, posiadanego sprzętu czy stopnia zaawansowania.

Zapraszamy!

Koordynacja działań: