Artykuły
Kategorie

We wtorek 21 listopada 2023 r. odbyło się drugie spotkanie IX edycji KLUBU PODRÓŻNIKA. Naszym gościem był Przemysław Burzyński- mieszkaniec Stawigudy, człowiek z wieloma pasjami, zaangażowany w życie społeczności lokalnej.

 

 

Organizatorami KLUBU PODRÓŻNIKAGminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie (Ewelina Bladosz) oraz Stowarzyszenie Wspierania inicjatyw Lokalnych Tomaszkowo (Ula Dobrzańska). Działanie wspiera Gmina Stawiguda.

 

Podczas spotkania Przemek opowiedział o dalszej części projektu, który polega na przejechaniu wschodniej części Polski rowerem. Projekt ten realizowany jest w częściach, rozłożony na lata. W tym roku, jesienią uczestnicy wyprawy przemierzyli kolejną część wschodniej granicy. O pierwszej części mieliśmy okazję posłuchać w 2017 r. Wczoraj obejrzeliśmy piękne zdjęcia i ciekawe opowieści z trasy z przygranicznych podlaskich wsi. Była to okazja do przyjrzenia się z bliska temu co aktualnie dzieje przy granicy biorąc pod uwagę trudną sytuację. Podlasie zachwyca zarówno swoim krajobrazem, starymi chatami jak i gościnnością miejscowych. Widać niestety, że wsie pustoszeją, domostwa niszczeją a młodzi wyjeżdżają. Niemniej jednak chaty, które można tam spotkać są niezwykłej urody. Pięknie zdobione okiennice, kwiaty w obejściu niejednokrotnie przypominają kadry widziane w skansenach. Warto zatem odwiedzić Podlasie i zobaczyć to co niestety powoli zanika…

 

Nasi rowerzyści w ciągu 7 dni, najczęściej spontanicznie, szukali z dnia na dzień noclegów u lokalnych agroturystów. Mimo, że była to późna jesień (czyli już po sezonie) udawało im się bez większych problemów znaleźć bazę noclegową. Pozostawiali tam swoje rzeczy i wyruszali na około 50-cio kilometrowe przejażdżki robiąc pętle.

 

Fajnym podsumowaniem spotkania była prezentacja filmu przygotowanego przez Piotra Burzyńskiego (syna Przemka), który żartobliwie, z pasującym podkładem muzycznym oraz adekwatnym komentarzem ukazał całą rowerową wyprawę.

 

 

Bardzo dziękujemy za tą prezentację. Czekamy na następne jej części a tymczasem zapraszamy na kolejne spotkanie w KLUBIE PODRÓŻNIKA, które odbędzie się 12.12.2023 r. Tematem będą Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w formie filmu zaprezentują Małgorzata Ślusarczyk oraz Krzysztof Kotkowski.Do zobaczenia,

 

Ewelina Bladosz
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 

DSC8424
DSC8433
DSC8437
DSC8439
DSC8445
DSC8447
DSC8450
DSC8452
DSC8455
DSC8456

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM