Artykuły
Kategorie

Drugi z trzech zaplanowanych spływów kajakowych rzeką Marózką odbył się w niedzielę 20 sierpnia 2023 roku. Pogoda uczestnikom dopisała, a brak tłumów kajakarzy na rzece pozwolił w pełni delektować się pięknymi widokami. Spływ został zrealizowany w ramach RekreAKCJI, której organizatorami są Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie ze wsparciem Gminy Stawiguda.

 

 

Tradycyjnie spływ zaczął się od spotkania jego uczestników w wypożyczalni sprzętu wodnego Przystań Pluski przy głównej plaży o 10:00 rano. Krótka odprawa, podczas której wszyscy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na wodzie, oraz kilka słów o czekających atrakcjach i... w drogę. Spływ rozpoczął się na Marózce we wsi Swaderki, do których uczestnicy zostali przewiezieni busami. Wartki w tym miejscu nurt rzeki tylko z pozoru ułatwiaj płynięcie, gdyż niski poziom wody wymagał dużej koncentracji, aby nie utknąć na kamienistej mieliźnie.

 

Po około 260 metrach wszyscy bezpiecznie dopłynęli do jeziora Pawlik. Tutaj pamiątkowe zdjęcie na początku spływu, gdy wszyscy są jeszcze uśmiechnięci i na twarzach nie widać zmęczenia. Kilka minut pogadanki na temat historii tych ziem oraz przyrodniczych ciekawostek i kierujemy się ku południowej części jeziora, skąd wypływa Marózka. Przed nami cztery kilometry pięknej trasy, wśród sosnowego boru i rosnących tuż nad brzegiem silnie meandrującej rzeki, olch czarnych.

 

W połowie trasy krótki postój na kamienno-żwirowej mieliźnie. Uczestnicy spływu wysłuchali tu informacji na pozostałościach danej Puszczy Galindzkiej i jej mieszkańcach - Galindach. Zapoznali się także z florą i fauną okolicznych terenów. Nie obyło się bez pytań o Łańsk i jego historię, a także o rezerwat przyrody Las Warmiński.

 

Dotychczas wszystkim bez problemu udawało się omijać znajdujące się w nurcie Marózki pnie i gałęzie powalonych drzew. Kolejny odcinek pod tym względem okazał się troszkę trudniejszy. Trzeba było kilka razy wyjść z kajaka i zamoczyć nogi. Na szczęście tylko do kolan, gdyż poziom wody w rzece nie jest wysoki. Zresztą, ładna, słoneczna pogoda aż zachęcała do chwilowej ochłody. Widać było również, że uczestnicy spływu lubią takie wyzwania.

 

Kolejny postój już na Jeziorze Świętym. Tutaj kilka słów o pochodzeniu jego nazwy, wierzeniach Prusów i oczywiście o upamiętnionym tablicą na kościele w Kurkach spływie kajakowym Karola Wojtyły w roku 1958. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie całej grupy i spokojna trasa przez jezioro w kierunku wypływu Marózki. Po 500 metrach, przed przepustem pod Drogą Krajową 58, kończymy spływ.

 

Ostatni w tym roku, trzeci spływ w ramach RekreAKCJI już w najbliższą niedzielę - 27 sierpnia. Również będzie na nim zapewniona opieka ratownika, transport busami, a grupę prowadzić będzie przewodnik, który opowie o historii i walorach przyrodniczych tych przepięknych terenów.

 

Relacja: Kazimierz Kisielew

Koordynatorka RekreAKCJI: Ewelina Bladosz
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 

DSC3269
DSC3273
DSC3274
DSC3275
DSC3280
DSC3284
DSC3287
DSC3288
DSC3292
DSC3293

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM