Artykuły
Kategorie

W niedzielę 13 sierpnia 2023 roku odbył się pierwszy z trzech zaplanowanych na ten sezon spływów kajakowych rzeką Marózką. Zrealizowany został w ramach RekreAKCJI, której organizatorami są Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie ze wsparciem Gminy Stawiguda.

 

 

Uczestnicy spływu spotkali się o godzinie 10.00 w wypożyczalni sprzętu wodnego Przystań Pluski przy głównej plaży. Zapoznali się tutaj z zasadami bezpieczeństwa na wodzie, a następnie zostali przewiezieni busami do miejsca startu. Było nim malownicze śródleśne jezioro Poplusz. Po zwodowaniu kajaków, pamiątkowych zdjęciach oraz podziwianiu ptaków (uczestnicy mogli zobaczyć między innymi żerującą na jeziorze czaplę białą), wszyscy wyruszyli wąską strugą wśród trzcin w kierunku mostu nad Drogą Krajową 58 w Swaderkach, aby tam wpłynąć w wartki nurt rzeki Marózki.

 

Już na początku było widać, że stan wody w jeziorze Poplusz jest niski. Skutkowało to tym, iż już w połowie długości strugi trzeba było przeciągać kajaki przez powaloną kłodę. Później kajaki też wciąż szorowały po kamienistym dnie, a momentami trzeba je było ciągnąć, gdyż płytka woda nie pozwalała na wiosłowanie. Na szczęście wszyscy dotarli do Marózki i... przeżyli niemały szok związany z bardzo dużą ilością kajakarzy. Piękna pogoda i niedziela przed 15 sierpnia zachęciły licznych miłośników kajakarstwa właśnie do wybrania tej malowniczej trasy.

 

Krótki postój na jeziorze Pawlik, kilka słów od przewodnika na temat historii i przyrody regionu oraz ciekawostek na trasie i czas rozpocząć spływ Marózką do Jeziora Świętego. Oba akweny w linii prostej dzielą tylko dwa kilometry, lecz rzeka na tym odcinku silnie meandruje pośród zalesionych wzniesień otaczających jej koryto, co spowodowało, że uczestnicy spływu mieli do pokonania ponad dwukrotnie dłuższą trasę.

 

Atrakcją były tu nie tylko piękne widoki, zarówno na porastające brzegi olszowe lasy i żwirowo-kamieniste dno doskonale widoczne w czystych wodach Marózki, lecz i liczne drzewa utrudniające bądź zupełnie tamujące ruch na rzece. Z pozoru niedługi i łatwy fragment trasy spływu okazał się troszkę wyczerpujący fizycznie i wymagał od uczestników dość silnego skupienia uwagi. Trzeba było omijać ukryte tuż pod powierzchnią wody powalone drzewa i uważać przy przeciąganiu kajaków przez zwalone pnie. Cóż, nie obyło się bez wejścia do wody i zamoczenia. Na szczęście Marózka na tym odcinku, mimo wartkiego nurtu, nie jest zbyt głęboka, więc brodzenie w wodzie, szczególnie przy ładnej pogodzie, było ciekawym urozmaiceniem niedzielnego spływu. Po tym wszystkim odcinek przez Jezioro Święte do przepustu nad Drogą Krajową 58 w Kurkach był już prosty i bardzo spokojny.

 

Kolejny spływ w ramach RekreAKCJI już w najbliższą niedzielę - 20 sierpnia. Tak jak i na tym zapewniona będzie opieka ratownika WOPR, transport busami, a grupę prowadzić będzie przewodnik PTTK przybliżający uczestnikom walory tych przepięknych terenów. I oczywiście będzie wartki nurt Marózki oraz zatopione w jej płytkiej wodzie kłody drzew, nadające tej malowniczej rzeczce atrakcyjności i pozwalające na bliższy kontakt z nią.

 

Relacja: Kazimierz Kisielew

Koordynatorka RekreAKCJI: Ewelina Bladosz
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 

 

DSC3205
DSC3207
DSC3208
DSC3211
DSC3212
DSC3213
DSC3215
DSC3218
DSC3221
DSC3222

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM