Artykuły
Kategorie

 

            Lipiec w Stawigudzie to nie tylko okres wakacji, pięknych krajobrazów jezior i lasów ale także czas na rozrywkę. Już od 1994 roku tylko z przerwą związaną z pandemią w 2020 roku odbywa się Festyn Gminny „Stawigudiada”. W tym roku przypada 29 edycja tej popularnej imprezy. Inicjatorem, pomysłodawcą nazwy, koordynatorem wszystkich dotychczasowych edycji jest dyrektor GOK w Stawigudzie Witold Lubowiecki- nie inaczej będzie w tym roku...

 

         Większość festynów odbyła się na stadionie sportowym w Stawigudzie- pierwsze na betonowym boisku do siatkówki, które znajdowało się w miejscu obecnego boiska „Orlika” do piłki nożnej. Na czas jego budowy i kilka kolejnych festyn przeniósł się na parking gminny przy ulicy Warszawskiej, by wreszcie przenieść się na stałe na murawę stadionu, gdzie są najlepsze warunki. Przez te lata na naszej scenie gościło wiele gwiazd, min. De Mono, Stachursky, Zenek Martyniuk, Piersi, Izabela Trojanowska, Małgorzata Ostrowska, Bayer Full, Happy End, 2+1, Tercet Egzotyczny, Wojciech Gąssowski, Harlem, Mezzo, Andrzej Rosiewicz, Jan Pietrzak, VOX, Babsztyl i wielu innych.

 

        Tegoroczna gwiazda też się wielu z Państwa spodoba, jest na topie, ma rekordową ilość koncertów, przebojów, często widzimy ją w telewizji, czy słyszymy w reklamach, barwna, sympatyczna postać -Cleo. Jej prawdziwe nazwisko to Joanna Krystyna Klepko- urodziła się w Szczecinie, dzieciństwo spędziła na warszawskim Ursynowie,  polskapiosenkarkaautorka tekstówmalarka i projektantka mody, z wykształcenia architekt krajobrazu.

          Karierę zaczynała w chórze gospel Soul Connection. W latach 2004–2005 współtworzyła duet Dwie Asie, który udzielał się wokalnie w utworach wykonawców hip-hopowych, takich jak Pih czy Endefis. W latach 2007–2013 występowała gościnnie m.in. na nagraniach raperskich Onara czy WSRH. Od 2013 współpracuje z Donatanem, z którym wydała album studyjny Hiper/Chimera (2014) i solowe Bastet (2016), superNOVA (2020) oraz vinyLOVA (2022). Pierwszą płytę promowali m.in. singlem „My Słowianie”, z którym zajęli 14. miejsce w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Z pierwszą płytą dotarła na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż swoich albumów i singli otrzymała dwie diamentowe płyty, jedną poczwórnie platynową, trzy potrójnie platynowe, trzy platynowe i sześć złotych.

         Laureatka dwóch Superjedynek i dwóch nagród Eska Music Awards, zdobywczyni statuetek na festiwalach TOP trendyLato Zet i Dwójki oraz Polsat SuperHit Festiwal. Poza działalnością muzyczną była uczestniczką lub trenerką w kilku programach rozrywkowych oraz wzięła udział w trzech dużych kampaniach reklamowych. Od 5 lat jurorka popularnego programu The Voice of Kids. Cóż można więcej powiedzieć o tej wspaniałej artystce- trzeba przyjść, obejrzeć, wspaniała uczta muzyczna gwarantowana.

 

 

 

         Zespół „Perfect” to żywa legenda polskiej muzyki, któż nie pamięta takich przebojów jak: „Autobiografia”, „Nie płacz Ewka”, Niewiele Ci mogę dać”, „Ale w koło jest wesoło”, „Kołysanka dla nieznajomej”, „Niepokonani”, „Wszystko ma swój czas”, „Lokomotywa z ogłoszenia”. Niestety zespół kilka miesięcy temu zawiesił działalność i nie zanosi się na to, że wrócą na scenę.  Jednak my nie mamy się co martwić, bo wszystkie te przeboje i wiele innych usłyszymy na naszym festynie. Wykona je zespół „Perfekcyjne Przeboje”. Muzycy zakochani w tej grupie wykonają brawurowo, wierzymy, że będziemy wszyscy głośno śpiewać niezapomniane przeboje tej legendarnej grupy. Wokalistą i liderem zespołu jest Tomasz Treszczyński finalista 7 edycji programu Voice of Poland. 

 

 

 

 

     Atrakcją dla naszych najmłodszych widzów będzie zapewne występ aktorki Teatru Lalek w Olsztynie, mieszkającej w naszej gminie Hanny Banasiak. Od lat współpracuje z nasza placówką jako aktorka, reżyser i dobra dusza, wspierając naszą działalność. Oprócz występów w teatrze ma na swoim koncie wiele indywidualnych projektów. Najnowszym z nich jest przedstawienie „O Pierogowej Królewnie, psotnym Kłobuku i dzyndzałkach”. Warmińskie Skrzaty Miłka Warmiłka i Miłek Warmiłek opowiedzą o tym skąd się wzięły dzyndzałki i dlaczego Kłobuk lubi psoty. Dowiecie się dlaczego wesoła Królewna zamieniła się w kapryśną i chciwą Pierogową Królewnę. Bajka to opowieść o tym, że kapryszenie, marudzenie i chciwość można dzięki przyjaźni zamienić w  radość, śmiech i chęć dzielenia się. Rozśpiewane przedstawienie o warmińskiej tradycji kulinarnej, która uczy nas dzielenia się tym co najpiękniejsze – uśmiechem i radością z bycia razem. Zapraszamy wszystkie dzieci, dużo dobrej zabawy gwarantowana. 

 

 Hanna Banasiak

 

 

Tradycyjnie od wielu lat prowadzącym imprezę jest Maciej Gąsiorek, aktor teatru „Rampa” w Warszawie. Znany z roli Krasnala Piksela, serialu dla dzieci, który był emitowany kilka lat temu w TVP. W tym sezonie otrzymał angaż na role księdza w popularnym serialu „ojciec Mateusz”. Oprócz konferansjerki pan Maciek poprowadzi bloki konkursów dla dzieci i dorosłych i blok poświęcony bezpieczeństwu podczas wakacji, przypomni piosenki z programu dla dzieci „Budzik”.

 

 100782 muzyczne przestrzenie i akcje plastyczne na placu wolnosci 1200

 

 

 

Kolejnym wykonawcą będzie nasz rodzimy zespół działający przy Świetlicy w Rusi. Nazywa się tak jak miejscowe koło gospodyń Baby Ruśkie, ale ponieważ w składzie są i mężczyźni nazywają się „Baby Ruśkie i Promile”. Grupa powstała 7 lat temu. Prawdziwa przygoda z muzyką zaczęła się kiedy kierownikiem muzycznym zgodził się zostać olsztyński bard Cezary Makiewicz. Wiele utworów to stylizowany folklor warmiński- teksty ludowe, muzyka autorstwa Cezarego Makiewicza, mają też w repertuarze muzykę ludową, biesiadną, piosenki żeglarskie. Jest to ich debiut na „Stawigudiadzie”.

Organizatorzy:

GMINA STAWIGUDA

GMINNY OSRODEK KULTURY W STAWIGUDZIE

Festyn zrealizowano przy pomocy finansowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa KOWR,    

 TIFFI

Współpraca:

Ochotnicza Straż Pożarna Gryźliny

Ośrodek Zdrowia Gminy Stawiguda

Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Warmii i Mazur

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich PPIFE

„Ale Zebra” – mobilne atrakcje dla dzieci

FENI – Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej , punkt ratownictwa medycznego

Nadleśnictwo Nowe Ramuki

Czwarta Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej 45 Batalion Lekkiej Piechoty

GKS Stawiguda, WORD Olsztyn,  ZGOK, FOTOBUDKA DZIAŁDOWO, Koło Gospodyń Wiejskich „Baby Ruśkie”, Koło Gospodyń Wiejskich – GOSPOCHY ze Stawigudy, Gospodarstwo Pszczelarskie – „Słodkie Życie”, OPTO-BUS bezpłatne badanie wzroku, Warmińsko-Mazurskie Oddział Okręgowego Polskiego czerwonego Krzyża w Olsztynie, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Koło Miejsko-Powiatowe w Olsztynie, Olsztyńskie Amazonki, Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
(Warmia i Mazury), DJ TICO

MEDIA:

TVP3 OLSZTYN

RADIO ESKA

DRON SYSTEM

GAZETA WARMIŃSKA

OLSZTYN.COM.PL

TELEWIZJA KOPERNIK

TWÓJ KURIER OLSZTYŃSKI, BLISKO

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM