Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie- spotkanie autorskie ze Stanisławem Stefanowiczem oraz wernisaż wystawy fotografii pt. „Kapliczki warmińskie w Gminie Stawiguda”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 9 maja 2024 r. o godz. 17:30 w Kuźni Kultury „Dawna Kaplica” przy ul. Pięknej.

Stanisław Stefanowicz jest autorem publikacji „Kościoły, kaplice, kapliczki, krzyże przydrożne. Południowa Warmia. Okolice Jeziora Wulpińskiego. Wycieczki rowerowe 1997 – 2003” oraz „Obiekty i urządzenia hydrotechnicze. Południowa Warmia. Majdy, Warszawa 1997-2020”.

Podczas spotkania poznamy bliżej tego niesamowitego pasjonata, który wzdłuż i wszerz przemierzył głównie na rowerze tereny Południowej Warmii i w sposób niezwykle precyzyjny udokumentował i opisał między innymi kapliczki znajdujące się na tym terenie. Podczas swoich wypraw udało mu się również przygotować kilkanaście ciekawych tras rowerowych, o których również będziemy mogli posłuchać podczas czwartkowego spotkania.

Miłośników historii, architektury oraz rowerowych wypraw nie może zabraknąć na tym wydarzeniu!

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek kultury w Stawigudzie. Działanie wspiera Gmina Stawiguda.

Stanisław Stefanowicz – architekt, pasjonat kapliczek i krzyży przydrożnych, urodzony 11 września 1949 r. w Myszyńcu. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Sadownem, gdzie rozbudziła się jego miłość do architektury i regionalnych tradycji. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ugruntowały jego zawodowe predyspozycje. Od 1973 r. aktywnie pracuje jako architekt, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Jego życiowym marzeniem było połączenie pracy zawodowej z zainteresowaniami prywatnymi. W 2017 r. przeszedł na emeryturę, jednak nadal pozostaje związany ze światem architektury.

Pasją Pana Stanisława są także kapliczki i krzyże przydrożne. Już podczas licealnych wypraw wędrownych pod okiem Profesora Edwarda Hermana, zaczęła się jego fascynacja tymi świadectwami kultury i wiary. To właśnie wtedy rozpoczęła się jego długa przygoda z nimi, która rozwijała się przez lata. Przygotowując w 2010 r. tekst opisu do katalogu o warmińskich kapliczkach i krzyżach przedstawił również swoje wspomnienia z tamtych lat, kiedy podziwiał i dyskutował o przydrożnych świątkach w Beskidach i Karkonoszach.

Dziś, kontynuuje swoją pasję, dokumentując kapliczki i krzyże przydrożne, pielęgnując dziedzictwo kulturowe i religijne swojej ojczyzny. Jego praca i zainteresowania wzajemnie się uzupełniają, pozwalając mu robić to, co kocha.

Koordynatorka, Ewelina Bladosz

plakat_wystawa_kapliczki_warminskie_1.jpg